In één paragraaf

In de 97 plaatsen van de meting mist 56% van de 14.396 beautybedrijven een basisvoorwaarde om in Google gevonden te worden: geen werkende eigen website op het Google-profiel, of een profiel dat niet is geclaimd. Wie die basis wel heeft, concurreert vooral met andere salons en minder met platforms: websites van salons zelf krijgen 67% van de plekken op de eerste pagina bij zoekopdrachten als "wimperlift + plaats". Boekingsplatforms en social media winnen vooral bij nagels en wimpers. En lokaal zoeken is nog bijna vrij van AI-antwoorden: 7 van de 961 lokale zoekopdrachten (0,7%, desktop).

56%mist een basisvoorwaarde om in Google gevonden te worden (in de 97 plaatsen)
67%van de plekken op pagina 1 gaat naar salonwebsites (in de 97 plaatsen)
16%van alle reviews gaat naar de 1% salons met de meeste (in de 97 plaatsen)
Eerst dit: ons belang. We verkopen lokale SEO aan salons. Dit onderzoek laat zien waar salons online staan, en dat raakt aan wat we verkopen. Daarom is de analyse vooraf vastgelegd, door twee onafhankelijke, blinde AI-controles nagerekend, en staan de methode, de beperkingen en de cijfers per plaats openbaar. Geen enkele salon wordt hier beoordeeld of bij naam genoemd, behalve de top 5 per provincie.

01 Heeft een salon de basis om in Google gevonden te worden?

In de 97 plaatsen mist 56% van de beautybedrijven een basisvoorwaarde om in Google gevonden te worden (95%-interval 55 tot 57%, N = 14.396).

Twee dingen tellen als basisvoorwaarde. Een werkende eigen website op het Google-profiel, en een profiel dat de eigenaar heeft geclaimd. 49% heeft geen werkende eigen website op het profiel: geen site, een site die niet laadt, of alleen een link naar Instagram, Facebook, een boekingsplatform of een gids. 31% heeft een ongeclaimd profiel. Veel salons missen allebei.

Het is geen plattelandsprobleem. In de grootste steden mist 54% een basisvoorwaarde, in plaatsen onder de 20.000 inwoners 61%.

Meer dan 100.000 inwoners54%
50.000 tot 100.00058%
20.000 tot 50.00060%
Minder dan 20.00061%
Aandeel dat een basisvoorwaarde mist, per plaatsgrootte. Het zwarte streepje is het 95%-interval: hoeveel het cijfer schuift als je andere plaatsen uit dezelfde groep had gemeten.

Is dit cijfer gevoelig voor de definitie? Een beetje. Tellen we een eigen boekingspagina als website, dan is het 52%. Tellen we sites die bij de controle niet laadden toch als werkend, dan 52%. In elke variant gaat het om meer dan de helft.

Wat betekent dit voor jouw salon? De drempel is lager dan je denkt. Claim je Google-profiel en zet er een echte eigen website op, geen Instagram-link of gidspagina. Dat zegt niets over hoe goed je salon is, wel of Google je kan laten zien.

02 Wie staat er op de eerste pagina van Google?

In de 97 plaatsen gaat bij zoekopdrachten als "pedicure + plaats" 67% van de plekken op de eerste pagina naar websites van salons zelf.

Gemeten over 9.690 plekken op pagina 1: 10 behandelingen in 97 plaatsen. Het organische deel, dus zonder de kaart met drie salons erboven en zonder advertenties.

Salonwebsite (salon in de meting)52%
Salonwebsite (salon niet in de meting)15%
Instagram, Facebook en andere social12%
Boekingsplatform11%
Gids of media7%
Kliniek3%
Overig1,0%
Wie de plekken op pagina 1 krijgt. "Niet in de meting" zijn websites die op domein en naam als salon zijn herkend, maar niet aan een bedrijf uit de meting te koppelen waren (bijvoorbeeld een salon net buiten de plaats). Schaal tot 60%.

Hoe kleiner de plaats, hoe kleiner het aandeel salonwebsites: 72% in de grootste steden, 60% onder de 20.000 inwoners. In de kaart met drie salons bovenaan gaat 87% van de plekken naar een salon uit de meting.

Wat betekent dit voor jouw salon? Een eigen website is nog steeds het sterkste bezit. Wie alleen op een platform of Instagram staat, laat het grootste deel van Google liggen: die plekken gaan naar salons met een eigen site.

03 Waar winnen platforms en social media?

In de 97 plaatsen gaat bij nagels, wimpers, wenkbrauwen en harsen 15 tot 17% van de plekken op pagina 1 naar boekingsplatforms; bij huidbehandelingen veel minder.

schoonheidssalon17%
gezichtsbehandeling16%
huidverbetering18%
laserontharing15%
pedicure11%
harsen23%
wenkbrauwen27%
wimperlift31%
wimperextensions37%
nagelstudio32%

salonsite platform social kliniek gids, media en overig. Getal rechts: platform plus social.

Pagina 1 per behandeling. Per behandeling 970 plekken (960 bij huidverbetering): de eerste tien organische resultaten in elke plaats.

Social pakt bij wimperextensions 22% van de plekken. Het verschil zit vooral bij nagels, wimpers, wenkbrauwen en harsen; bij huidbehandelingen en pedicure blijft het aandeel klein. Per domein: Treatwell staat 717 keer op pagina 1, Facebook 581 keer, Instagram 530, Salonkee 186, Goudengids 104 en Fresha 39 keer.

Op de salonwebsites zelf is op 31% van de werkende sites een online boekingssysteem te herkennen. Daarvan gebruikt 74% Salonized, 19% Treatwell en 6% Fresha (N = 1.997 sites). Alleen de homepage is bekeken; een boekingsknop dieper in de site telt niet mee.

Wat betekent dit voor jouw salon? Doe je nagels of wimpers, dan is de concurrentie van platforms en social het grootst. Juist daar telt een sterke eigen pagina per behandeling het zwaarst. Elke boeking via een platform kost commissie; elke plek die je zelf hebt, niet.

04 Reviews: een kleine top heeft een groot deel

In de 97 plaatsen heeft de 1% salons met de meeste Google-reviews 16% van alle reviews; de onderste helft samen 4%.

De helft van de bedrijven heeft 8 reviews of minder (mediaan, interval 7 tot 9), en 18% heeft er geen enkele. De Gini-coëfficiënt is 0,73: een zeer scheve verdeling. In grote steden is de mediaan 9, in de kleinste plaatsen 5.

Wat betekent dit voor jouw salon? Vraag elke week een paar tevreden klanten om een review, direct na de behandeling. Geen actie, een gewoonte.

05 Wat hebben zichtbare salons anders?

Onder salons met een eigen website heeft de mediane salon in de kaart bovenaan 3 tot 5 keer zoveel reviews als de mediane salon die er niet staat, in elke plaatsgrootte.

Hieronder alleen salons met een werkende eigen website, zodat we gelijke salons vergelijken. In de grootste steden is de mediaan 78 reviews tegenover 17; in de kleinste plaatsen 15 tegenover 5.

Meer dan 100.000 inwonerswel zichtbaar78
niet zichtbaar17
50.000 tot 100.000wel zichtbaar48
niet zichtbaar9
20.000 tot 50.000wel zichtbaar30
niet zichtbaar8
Minder dan 20.000wel zichtbaar15
niet zichtbaar5
Mediaan aantal reviews, wel en niet in de zichtbare kaart. Alleen salons met een werkende eigen website.

Ook een geclaimd profiel komt bovenaan vaker voor. Onder salons met een werkende eigen website heeft 97% van de salons in de kaart een geclaimd profiel, tegen 84% van de rest. Vooraf verwachtten we nauwelijks verschil; we melden het als verwachting die niet uitkwam.

Hoe groot het deel van de salons op pagina 1 is, verschilt sterk per plaatsgrootte. In de grootste steden staat 10% van de salons minstens één keer op pagina 1 voor de eigen plaats, in plaatsen onder de 20.000 inwoners 34%.

Meer dan 100.000 inwoners10%
50.000 tot 100.00018%
20.000 tot 50.00025%
Minder dan 20.00034%
Aandeel salons dat minstens één keer op pagina 1 staat, per plaatsgrootte. Schaal tot 50%.

Samenhang is geen oorzaak. Wie gevonden wordt, krijgt reviews, en wie reviews heeft, wordt gevonden. Deze meting laat zien wat samen voorkomt, niet wat wat veroorzaakt.

Wat betekent dit voor jouw salon? In kleinere plaatsen staat een groter deel van de salons op pagina 1. Of het op orde brengen van profiel, website en reviews je daar bovenaan brengt, meet dit onderzoek niet; wel dat de salons die er staan die dingen vaker op orde hebben.

06 Hoe zien salonwebsites eruit?

In de 97 plaatsen heeft van de werkende salonwebsites 21% prijzen op de homepage en 1,2% een vragenblok dat Google kan lezen.

Beveiligde verbinding (https)99,7%
Gestructureerde gegevens (schema)56%
Adres en telefoon kloppen met Google51%
Meet bezoekers (analytics)35%
Prijzen op de homepage21%
Bedrijfsgegevens voor Google (LocalBusiness)14%
Meta-pixel9%
Vragenblok voor Google (FAQ)1,2%
Kenmerken van werkende salonwebsites (homepage, N = 6.510). "Adres en telefoon kloppen" is een ondergrens: alleen gecontroleerd op de homepage.

De homepage telt in de helft van de gevallen 407 woorden of minder.

Wat betekent dit voor jouw salon? De lat ligt laag. Prijzen zichtbaar, per behandeling een pagina met de vragen die klanten echt stellen, en meten wat er gebeurt: daarmee onderscheid je je al van het grootste deel van de markt.

07 Geeft Google al AI-antwoorden bij lokaal zoeken?

In de 97 plaatsen verscheen bij 7 van de 961 lokale zoekopdrachten (0,7%, desktop) in augustus 2026 een AI-antwoord van Google.

Wie zoekt op een behandeling plus plaatsnaam krijgt nog gewoon de kaart en de websites. Lokaal zoeken naar een salon is nog bijna vrij van AI-antwoorden. Dat is een momentopname: dit onderzoek zegt niets over hoe snel dat verandert.

Wat betekent dit voor jouw salon? Bij lokaal zoeken tellen in augustus 2026 nog gewoon de kaart en de websites.

08 Cijfers per plaats

Het aandeel bedrijven dat een basisvoorwaarde mist, loopt van 34% in Blaricum (N = 32, interval 20 tot 52%) tot 86% in Veendam (N = 49, interval 73 tot 93%).

Cijfers per plaats staan hier alleen als er minstens 30 bedrijven zijn gemeten en de meting compleet genoeg is (84 van de 97 plaatsen). Bij een kleine plaats is de onzekerheid groot; de download heeft per plaats een interval.

Waar wordt het meest gezocht per aanwezige salon? In Heerenveen, Sneek, Tilburg, Winschoten en Leeuwarden zoeken mensen het vaakst naar een schoonheidssalon of nagelstudio per bedrijf in de plaats. Let op: wie op een wijk, een dorp in de buurt of zonder plaatsnaam zoekt, telt niet mee. De zoekvraag is daarom een ondergrens.

Tabel: alle 84 plaatsen
PlaatsBedrijvenMist basisOngeclaimd
Aalten3560%43%
Alkmaar22455%34%
Almere55256%29%
Alphen aan den Rijn15757%24%
Amersfoort24357%33%
Amstelveen14956%31%
Amsterdam1.24452%24%
Apeldoorn28956%33%
Arnhem30962%37%
Assen11454%35%
Barendrecht12056%36%
Blaricum3234%9%
Breda27752%27%
Coevorden3155%42%
Culemborg5850%34%
Delft10352%29%
Den Bosch19855%33%
Den Haag72156%28%
Deventer13956%34%
Doetinchem10658%39%
Dordrecht18958%32%
Drachten9061%38%
Ede13660%42%
Eindhoven40651%26%
Emmen12066%43%
Enschede25354%30%
Franeker3468%38%
Geleen7165%44%
Goes6859%31%
Gouda10554%35%
Groningen27253%26%
Haarlem24242%23%
Harderwijk9253%28%
Harlingen3669%50%
Heerenveen5754%33%
Heerlen13567%39%
Helmond24057%30%
Hilversum17154%27%
Hoogeveen7653%30%
Hoogezand5161%51%
Hoorn13152%24%
Hulst3077%47%
Kampen6351%29%
Katwijk13662%38%
Kerkrade9374%49%
Laren3850%34%
Leeuwarden17345%26%
Leiden13350%28%
Lelystad18754%33%
Maastricht22156%35%
Meppel7044%33%
Middelburg7356%29%
Nijmegen24149%25%
Nissewaard14462%35%
Oss11766%45%
Purmerend19962%37%
Rijswijk11955%23%
Roden3145%32%
Roermond9567%37%
Roosendaal13161%37%
Rotterdam87155%26%
Sittard10868%37%
Sneek7356%33%
Stadskanaal5074%52%
Terneuzen5358%25%
Tilburg32258%32%
Uithoorn4757%32%
Utrecht42253%24%
Veendam4986%53%
Veenendaal12554%33%
Venlo14059%29%
Venray7862%41%
Vianen3959%33%
Vlissingen7563%24%
Waalwijk9756%34%
Wageningen4344%30%
Weert11760%34%
Winschoten4957%27%
Winterswijk4661%28%
Woerden8156%41%
Zaanstad14759%35%
Zoetermeer28956%35%
Zutphen5758%39%
Zwolle22451%25%

Download de cijfers per plaats (CSV), met intervallen, zoekvraag en dekking. Geen gegevens van individuele salons.

Per provincie, met welke plaatsen wel en niet zijn gemeten: Drenthe, Flevoland, Fryslân, Gelderland, Groningen, Limburg, Noord-Brabant, Noord-Holland, Overijssel, Utrecht, Zeeland, Zuid-Holland.

Niet apart gepubliceerd, omdat er te weinig bedrijven zijn gemeten of de meting niet compleet genoeg is: Bolsward, Bunnik, Dalfsen, Delfzijl, Dokkum, Eemnes, Haarlemmermeer, Oostburg, Oudewater, Renswoude, Scherpenzeel, Westland, Zierikzee. Ze tellen wel mee in de totalen.

09 Welk type bedrijf heeft de basis het vaakst op orde?

In de 97 plaatsen mist 69% van de nagelstudio's een basisvoorwaarde, tegen 26% van de huidklinieken en 22% van de ontharingsbedrijven.

Het type is de hoofdcategorie die de eigenaar zelf in Google kiest. "Schoonheidssalon" is daarbij een verzamelbak. Dit deel hebben we achteraf toegevoegd, na een eerste blik op de data, en is daarom verkennend; de opzet staat als afwijking in het protocol. Plaatsgrootte verklaart het verschil niet: nagelstudio's missen de basis even vaak in de grootste steden (68%) als in plaatsen onder de 50.000 inwoners (71%).

Nagelstudio69%
Wimpers en wenkbrauwen61%
Schoonheidssalon56%
Permanente make-up29%
Huid26%
Voetzorg25%
Ontharing22%
Aandeel dat een basisvoorwaarde mist, per type bedrijf. Met 95%-interval.

Nagelstudio's en wimperstudio's hebben ook het vaakst een platform of social media als website op hun profiel (27% en 31%). Huid-, PMU- en ontharingsbedrijven hebben een mediaan van 18, 26,5 en 35,5 reviews; nagelstudio's 7. Waarom, meet deze studie niet. Meer over de verschillen per type.

10 De beautystraten

In de 97 plaatsen tellen we 65 straten met minstens 8 beautybedrijven op minstens 5 adressen.

De meeste bedrijven op één straat telt de Amsterdamsestraatweg in Utrecht: 36 bedrijven. Omdat een lange straat vanzelf meer bedrijven telt, kijken we ook naar het grootste aantal verschillende adressen binnen 500 meter. Dan staat de Amsterdamsestraatweg ook bovenaan, met 15 verschillende adressen op een stuk van 500 meter. Daarna volgt de Willem Dreeslaan in Zoetermeer (14). 94 adressen huisvesten vier of meer beautybedrijven tegelijk, samen 480 bedrijven: salongebouwen, bedrijfsverzamelpanden of winkelcentra. Een adres is straat plus huisnummer, zonder toevoeging of unitnummer; bedrijven zonder huisnummer in het Google-adres (ongeveer 4%) tellen hier niet mee. Ook dit deel is verkennend. Alle beautystraten.

11 De grote steden naast elkaar

Van de 30 grote steden met een volledig cijfer hebben salons in Haarlem en Leeuwarden hun basis duidelijk vaker op orde, in Arnhem en Emmen duidelijk minder vaak.

Alle gemeenten met meer dan 100.000 inwoners zitten in de meting, elk als volledige telling. Daarom kunnen we de grote steden wel eerlijk naast elkaar zetten, anders dan provincies. Haarlemmermeer en Westland vallen af, omdat daar maar een deel van de kernen is gevonden. Over alle grote steden samen mist 54% een basisvoorwaarde. De andere 26 steden liggen binnen de onzekerheid van dat cijfer; daarom groepen en geen ranglijst. Verkennend, achteraf toegevoegd. Alle steden met hun interval.

12 De best beoordeelde salons per provincie

Per provincie de vijf schoonheidssalons met de sterkste combinatie van Google-sterren en aantal reviews. Medische praktijken, massagesalons, opleidingen, ongeclaimde profielen en dubbele vestigingen van ketens tellen niet mee. Het is een lijst van klantwaardering op Google, geen keurmerk voor kwaliteit of veiligheid.

De top 5 per provincie verschijnt hier zodra de salons zelf zijn ingelicht. Salons horen het van ons, niet uit de krant.

→ Methode en beperkingen

Hieronder de kern. De volledige verantwoording, per keuze met de reden en de beperking, staat op de methodepagina.

  • Wie. 14.396 beautybedrijven met een Google-vermelding in 97 plaatsen: schoonheidssalons, nagelstudio's, pedicures, wimper- en wenkbrauwstudio's, huidverbetering en verwante categorieën. Bedrijven met kapper, massage of een medische praktijk als hoofdcategorie vallen erbuiten. Bedrijven zonder Google-vermelding vallen per definitie buiten de meting. Een bedrijf telt mee in de plaats die in het adres op Google staat.
  • Welke plaatsen. 97 plaatsen in 95 gemeenten, gekozen in vier groottes en verspreid over alle provincies. Gekozen, niet getrokken: de cijfers zijn daarom geen landelijke percentages. Een plaats is de naam waarop is gezocht; Sneek en Bolsward liggen bijvoorbeeld allebei in Súdwest-Fryslân. Waar de plaatsnaam ook een gemeente met meerdere kernen is, zoals Haarlemmermeer of Westland, zijn bedrijven in de andere kernen deels gemist; zulke plaatsen staan niet apart in de tabel.
  • Wanneer en hoe. Google-vermeldingen en zoekresultaten door ons opgehaald op 8 en 9 augustus 2026, desktop, voor 10 behandelingen per plaats ("behandeling + plaats", 9.690 plekken op pagina 1). De zoekresultaten zijn opgevraagd voor Nederland, niet vanaf een adres in de plaats; wie in de plaats zelf zoekt, kan een iets andere volgorde zien. Van 6.518 werkende salonwebsites is de homepage bekeken. Zoekvolumes uit Google Ads, oktober 2026: afgeronde schattingen.
  • Vooraf vastgelegd. De onderzoeksvragen, definities en rapportageregels zijn vastgelegd vóór de analyse. Afwijkingen zijn met reden gelogd. Twee onafhankelijke controles (AI-modellen die alleen de ruwe data en het protocol kregen) hebben de kerncijfers blind nagerekend; elke bevinding is daarna per bewering verzoend.
  • Onzekerheid. De 95%-intervallen komen uit een bootstrap over plaatsen (2.000 herhalingen). Ze laten zien hoe gevoelig een cijfer is voor welke plaatsen zijn gemeten. Het zijn geen foutmarges voor heel Nederland. De intervallen per plaats in de download zijn Wilson-intervallen: de bedrijven binnen de plaats als steekproef.
  • Wat dit onderzoek niet zegt. Geen oorzaak en gevolg: verschillen tussen zichtbare en onzichtbare salons zijn samenhang. Eén meetmoment, dus geen trend. "Geen eigen website op het profiel" betekent niet dat een salon niet online te boeken is. Er is geen score per salon en geen lijst van slechte salons.

→ Gebruiken en citeren

Je mag de cijfers en de download vrij gebruiken onder CC BY 4.0, met bronvermelding. Noem "in de 97 plaatsen van de meting" bij een percentage; het zijn geen landelijke cijfers.

Middelhoek, N. (2026). Salonbarometer 2026: online vindbaarheid van beautybedrijven in 97 Nederlandse plaatsen. SalonVindbaar. https://salonvindbaar.nl/onderzoek/salonbarometer-2026

Vragen over de methode, of de cijfers voor jouw plaats of brancheorganisatie? Mail naar [email protected].

Benieuwd hoe jouw salon ervoor staat?

Weet waar jouw salon staat

Vraag een gratis audit aan. We kijken naar je Google-profiel, je website en je plek in de zoekresultaten van jouw plaats, en sturen je de drie dingen die het meeste opleveren.

Per mail binnen 5 werkdagen. Geen verplichting.

Veelgestelde vragen

Zijn dit landelijke cijfers?

Nee. De 97 plaatsen zijn gekozen, verdeeld over vier groottes en alle provincies, niet willekeurig getrokken. De cijfers gelden voor de beautybedrijven met een Google-vermelding in die 97 plaatsen. Daarom staat er overal "in de 97 plaatsen" en geen landelijk percentage.

Staat mijn salon in dit onderzoek?

Als je salon een Google-vermelding heeft in een van de 97 plaatsen, telt hij mee in de totalen. Er staan geen gegevens van individuele salons op deze pagina of in de download. Alleen de top 5 per provincie wordt bij naam genoemd, nadat die salons zijn ingelicht.

Wat bedoel je met een basisvoorwaarde?

Een salon mist een basisvoorwaarde als het Google-profiel geen werkende eigen website heeft (geen site, een site die niet laadt, of alleen een link naar Instagram, Facebook, een boekingsplatform of een gids), of als het profiel nooit door de eigenaar is geclaimd. Het zegt niets over de kwaliteit van de salon.

Mag ik deze cijfers gebruiken?

Ja. De cijfers en de download per plaats staan onder CC BY 4.0: vrij te gebruiken, ook commercieel, met bronvermelding "Salonbarometer 2026, SalonVindbaar" en een link naar deze pagina.

Waarom doet een SEO-bureau dit onderzoek?

Omdat er geen openbare cijfers waren over hoe vindbaar salons online zijn, en we die cijfers in ons werk nodig hebben. We verkopen zelf lokale SEO aan salons. Juist daarom staan de methode, de controles en de cijfers per plaats openbaar, zodat iedereen het kan nalopen.